
Składniki:
Lody śliwkowe:
- 1 kg śliwek
- 200 ml wody
- 170 g cukru
- 3 łyżki syropu glukozowo-fruktozowego
- sok z ½ cytryny
Pianka jabłkowa:
- 450 ml niefiltrowanego soku jabłkowego
- 1 laska wanilii
- 2 płatki żelatyny
- 20 ml likieru
- 1 łyżka cukru waniliowego
Potrzebny sprzęt i akcesoria:
- rondel z grubym dnem
- mikser / blender
- wyciskarka do cytrusów
- sito do przecierania
- maszyna do lodów
- gałkownica do lodów
- syfon i naboje
- pucharek deserowy
Przepis:
Śliwki przepoławiamy, usuwamy pestki i kroimy na małe kawałki. Następnie przekładamy do rondelka o grubym dnie, dolewamy wodę, syrop i gotujemy około 10 minut. Studzimy do temperatury pokojowej i miksujemy na mus. Doprawiamy sokiem z cytryny i przecieramy masę przez sito. W celu szybkiego schłodzenia, możemy umieścić mus w zamrażarce na kilka minut. Przekładamy do maszynki do lodów i kręcimy tak długo, aż lody nabiorą gładkiej i zwartej konsystencji.
Żelatynę namaczamy w zimnej wodzie. Laskę wanilii przepoławiamy na pół i usuwamy nasiona. Sok z jabłek gotujemy wraz z wanilią, cukrem i likierem, a następnie studzimy. Dodajemy żelatynę, dokładnie mieszamy i przelewamy przez sito. Wlewamy do syfonu i ładujemy nabój. Przed użyciem schładzamy przez około godzinę.
Gotowe lody przekładamy do pucharków, przykrywamy pianką jabłkową i od razu podajemy.